تعریف دقیق عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره چیست؟ آیا سوژه عکس‌های پرتره صرفا باید محدود به انسان‌ها باشد؟

شاید به نظرتان برسد که واژه پرتره را بیش از اندازه جدی گرفتم، راستش را بخواهید دلیل نوشتن این مقاله، دیدن عکاسان جوانی است که به تمام عکس‌های تکی افراد می‌گویند عکس پرتره . این قضیه واقعا اذیتم می‌کند، یک جورهایی احساس می‌کنم که چنین افرادی با سهل انگاری‌هایشان منزلت تصاویر پرتره را تحت شعاع قرار می‌دهند. همین باعث شد که ساعت 5:57 صبح بنشینم پای لپ‌تاپ تا یک باری همیشه یک تعریف دقیق و واضح از عکس پرتره ارائه دهم. یکی از ویژگی‌های بسیار کلیدی عکس پرتره این است که سوژه عکس‌های پرتره می‌داند که عکاسی قرار است تصویر او را ثبت کند و بر حسب این آگاهی دست به انجام کاری ویژه، به جهت افزایش تاثیرگذاری عکس خود بزند. حالا بیایید با هم انواع مختلف تصاویر را بررسی کنیم، تا ببینیم کدام دسته از عکس‌های پرتره محسوب می‌شوند و کدام عکس‌ها پرتره نیستند.

عکاسی پرتره چیست

آیا عکسبرداری مرتبط با مد را می‌توان نوعی عکاسی پرتره دانست؟

عکاسان زیادی هستند که از مدل‌ها، یا افرادی که ادعای مدل بودن دارند عکسبرداری می‌کنند و مدعی‌اند که چنین سبکی از عکسبرداری را می‌توان در زمره عکاسی پرتره قرار داد. هدف از عکاسی پرتره، ثبت تصویر سوژه‌ای است که نسبت به حضور و عمل عکاس آگاهی دارد، در حالی که هدف اصلی عکاسی مد، ثبت تصویر البسه است. بنابراین نمی‌توان عکسبرداری مدلینگ را شکلی از عکاسی پرتره دانست. با این حال می‌توان با ادغام عکاسی مدلینگ و عکاسی پرتره، روش ویژه‌ای برای عکاسی ابداع کرد که نتیجه فوق‌العاده‌ای در پی خواهد داشت.

مد و عکاسی پرتره

آیا عکس‌های بی‌هوایی که از افراد کوچه و خیابان انداخته می‌شوند شکلی از عکاسی پرتره هستند؟

بیایید با شما روراست باشم، شاخه‌ای از عکاسی پرتره وجود دارد که آن را پرتره خیابانی می‌گویند. به غیر از این شاخه که به نوعی نقطه تلاقی عکاسی پرتره و عکاسی خیابانی محسوب می‌شود، سایر تصاویری که در کوچه و خیابان ثبت می‌شوند را نمی‌توان پرتره دانست. اگر بخواهم عکاسی پرتره خیابانی را برایتان در یک جمله تعریف کنم، می‌توان این طور بگویم که پرتره خیابانی، هنر ثبت تصاویر غریبه‌های همیشه در خیابان است. برای ثبت تصاویر پرتره خیابانی، باید ضمیر خودآگاهتان را خاموش کنید و دوربینتان را روشن. از حرف زدن با غریبه‌ها نترسید، غریبگی توهم پوچی بیش نیست.

نوعی عکاسی پرتره

پرتره و دیگر هیچ

خب تا به این جای کار گفتیم که عکس پرتره، عکسی است که صرفا درباره سوژه صحبت کند و سوژه با آگاهی قبلی در قاب آن حضور پیدا کند. از آن جا که نمی‌توان در حوزه‌های هنری مرز بین خوب و بد را مشخص کرد، بیان ویژگی‌های یک عکس پرتره خوب تقریبا غیرممکن است، با این حال می‌توان گروهی از آثار هنری را تاثیرگذارتر از سایر آثار دانست. یک عکس پرتره تاثیرگذار مخاطب را با سوژه درگیر می‌کند، به طوری که ذهن مخاطب بعد چشم برداشتن از عکس مورد نظر، تا مدتی درگیر سوژه عکس باشد. افراد متخصص در زمینه عکاسی پرتره، می‌دانند که چگونه تصویر سوژه خود را به کاریزماتیک‌ترین شکل ممکن به ثبت برسانند و این راز عکاسان موفق این حوزه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 × 1 =