وسایل مورد نیاز برای عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو

برخلاف تصور عموم، برای انجام عکاسی ماکرو نیاز به امکانات چندان پیچیده‌ای ندارید، فقط کافی است عاشق به تصویر کشیدن اشکال مختلف حیات باشید و از آن‌ها الهام بپذیرید. همه عکاسان، به خصوص عکاسان فعال در زمینه عکسبرداری مینیاتوری، جز محدود افرادی هستند که به جای توجه به ظاهر و کلیات، به ظرایف و جزییات توجه می‌کنند. برای این که بتوانید آن طور که باید هر آنچه که می‌بینید را در قاب تصاویر ثبت کنید، لازم است اقدام به خرید برخی لوازم جانبی کنید. در ادامه این مقاله، لیستی از این لوازم را در اختیارتان خواهیم گذاشت. پیش از مطالعه ادامه این راهنما، لازم است یادآوری کنم که می‌توانید به جا‌ی خریدن تک تک این لوازم، آن‌ها را اجاره کنید.

نورپردازی مورد نیاز برای عکاسی ماکرو

ابتدایی‌ترین وسایلی که می‌توانید برای تامین نور عکس‌های ماکرو از آن‌ها استفاده کنید، Phoenix Smart Flash RF46C Macro Ring Flash، Adorama Macro Flecta Reflector و Photoflex Litedisc 12” Circular هستند. Adorama Macro Flecta Reflector نور را دقیقا روی سوژه می‌تابند و از تشکیل سایه جلوگیری می‌کند، این ابزار مدور که قطری دوازده اینچی دارد، دور اکثر لنزها ثابت می‌ماند و عملکردی مشابه ring flash دارد، اگرچه قدرت تابش ring flash به مراتب بیشتر است، با این حال کاربرد Adorama Macro Flecta Reflector در عکاسی ماکرو گاهی بیشتر از ring flash است.

اگر کارتان صرفا با ring flash راه میفتید،   Phoenix Smart Flash RF46C از محبوب‌ترین و ارزان‌ترین ring flashهای موجود در بازار است. وقتی که فوت و فن عکاسی ماکرو را یاد گرفتید، باید به خودتان فرصتی برای کسب تجربیات حرفه‌ای بدهید، به این منظور می‌توانید Nikon’s R1C1 wireless close-up Speedlight system را خریداری یا اجاره کنید. این ابزار فوق‌العاده است، اما استفاده از آن راحت نیست.  شما هنگام استفاده از این وسیله، روی تمام مراحل عکاسی کنترل صد در صدی دارید، اگرچه این خبر برای حرفه‌ای‌های عکاسی ماکرو فوق‌العاده خوب است اما نوعی هشدار برای افراد مبتدی محسوب می‌شود.

لنزهای مورد نیاز برای عکاسی ماکرو

Adorama Lens Reversing Ring ارزان‌ترین وسیله‌هایی هستند که راه ورودتان به دنیای عکاسی ماکرو را هموار می‌کنند. شما می‌توانید با کمک lens reversingها، لنزتان را پشت و رو روی دوربین قرار دهید و بدین ترتیب، لنزتان را تبدیل به لنز ماکرو کنید. بعد از این که دستتان راه افتاد و احساس کردید در زمینه عکاسی ماکرو حرفه‌ای شده‌اید، می‌توانید سراغ Nikon 200mm f/4 EDIF AF MicroNIKKOR بروید. این لنز یکی از لنزهای درجه یک در زمینه عکاسی ماکرو است.

سه‌ پایه‌های مخصوص عکاسی ماکرو

سه پایه‌هایی که به درد عکاسی ماکرو می‌خورند، ثبات بسیار بالایی دارند. یکی از این سه پایه‌ها که اتفاقا از قیمت چندان بالایی هم ندارد، Novoflex Rod Support System است. بعضی وقت‌ها هنگام عکاسی ماکرو آرزو می‌کنید که ای کاش یک دست دیگر هم داشتید، Novoflex Rod Support System همان چیزی است که می‌تواند نقش دست اضافی شما را بازی کند. این وسیله‌ای به اندازه‌ای قدرت انعطاف دارد که گاهی حتی از دستتان هم بهتر عمل می‌کند.

وسایل مورد نیاز عکاسی ماکرو

حال که درباره وسایل مورد نیاز برای عکاسی ماکرو اطلاعات کسب کردید، احتمالا باید به این نتیجه رسیده باشید که برای ورود به این عرصه از عکسبرداری نیازی به تقبل هزینه‌های گزاف نیست. پس دست به کار شوید و دنیا را با عکس‌هایتان زیباتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 × = 45