مهم‌ترین ترفندهای عکاسی ماکرو چه هستند؟

عکاسی ماکرو

نکات مهم در عکاسی ماکرو که مبتدیان باید بدانند

عکاسی زمینه‌های مختلفی دارد که بدون شک عکاسی ماکرو یکی از جذاب‌ترین آن‌ها می‌باشد. عکاسی ماکرو که معمولا از حشرات، گیاهان و جواهرات به ثبت می‌رسد، جزئیاتی را از آن‌ها به نمایش می‌گذارد که با این دقت بالا در حالت عادی قابل مشاهده نیستند. به دلیل جذابیت بالای این نوع از عکاسی، افراد زیادی به آن علاقه‌مند شده‌اند. اگر شما هم به عکاسی ماکرو علاقه‌مند هستید، لازم است برخی نکات را دراین زمینه از عکاسی رعایت کنید. در این مقاله به بیان مهمترین ترفندهای عکاسی ماکرو می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

نکات مهم در عکاسی ماکرو

1. دیفیوزر

کنترل نور از موارد مهم در همه‌ی انواع عکاسی از جمله عکاسی ماکرو می‌باشد. اگر قصد استفاده از فلاش برای عکاسی از سوژه‌ی خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک دیفیوزر بین فلاش و سوژه‌ی عکاسی استفاده کنید. دیفیوزر یک شی سفید و شفاف است که نور فلاش و نور محیط را پخش و نرم می‌کند تا سایه‌ها و شکستگی نور روی سوژه را کاهش دهد.

2. سرعت شاتر

سرعت شاتر در عکاسی ماکرو اهمیت زیادی دارد. اگر شما به تازگی عکاسی را شروع کرده‌اید، بهتر است از سرعت شاتر بالا(1/250 یا بالاتر) استفاده کنید تا لرزش دوربین کمترین تأثیر را بر روی عکس شما داشته باشد.

عکس های عکاسی ماکرو

 

3. لنز

استفاده از لنزهای مخصوص ماکروگرافی به ویژه برای عکاسان مبتدی گزینه‌ی خوبی است. البته در خرید لنز ماکرو باید به فاصله‌ی کانونی و بزرگنمایی آن توجه کنیم. لنز‌های ماکرویی با فاصله‌ی کانونی بین 90 إلی 105 میلی‌متر و بزرگنمایی 1:1 لنزهای مناسبی هستند. منظور از بزرگنمایی 1:1 این است که در صورتی که در فاصله‌ی مناسبی نسبت به سوژه قرار بگیرید، اندازه‌ی سوژه در عکس برابر با اندازه‌ی آن در دنیای واقعی خواهد بود. لنزهایی با فاصله‌ی کانونی کمتر از  90 میلی‌متر (50 إلی 60 میلی‎متر) هم وجود دارند که به دلیل فاصله‌ی کانونی کوتاه آن‌ها، عکاس باید به سوژه خیلی نزدیک شود. بدیهی است در چنین شرایطی احتمال فرار سوژه افزایش یافته و همین موضوع باعث می‌شود چنین لنزهایی برای عکاسی از حشرات مناسب نباشند.

4.زاویه

یکی از نکات مهم در عکاسی ماکرو انتخاب زاویه و جهت مناسب برای عکاسی می‌باشد. سعی کنید در انتخاب زاویه کمی خلاقیت به خرج دهید. عکاسی از زوایای غیر معمول می‌تواند جذابیت خاصی به عکس‌ها بخشیده و به عنوان وجه تمایزی میان عکس‌های شما و عکس‌های سایر عکاسان باشد.

در این مقاله 4 مورد از نکات مهم در عکاسی ماکرو به ویژه برای مبتدیان را بیان کردیم. استفاده از رینگ معکوس، اکستنشن تیوب، داشتن صبر، حوصله و پشتکار و انجام تنظیمات دوربین به صورت دستی از دیگر موارد مهم در ماکروگرافی هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 × 1 =