چند قدم برای استاد شدن در زمینه عکاسی معماری

عکاسی معماری

عکاسی معماری را به هیچ وجه نباید دست کم گرفت، افرادی که در زمینه عکاسی معماری فعالیت می‌کنند می‌توانند قیمت یک ملک را صرفا به کمک هنر خود تا چندین برابر افزایش دهند یا یک بنای تاریخی را به جمعی از افراد معرفی کنند. عکاسی معماری یکی از مهم‌ترین شاخه‌های هنرهای زیبا است و برای این که عکس ثبت شده توسط شما، دارای ماهیت هنری باشد، باید پیش از شروع عکاسی، طرح کاری که قصد انجام دادن آن را آماده کنید. در ادامه پیرامون این که چطور می‌توانید سطح عکس‌هایتان را از تصویرهای پراکنده و آماتور به تصاویری در حد برای یدک کشیدن عناوین هنری تبدیل کنید صحبت خواهیم کرد.

نور طبیعی از ارکان اصلی عکاسی معماری است

توجه به نور حین عکاسی امری ضروری است. به کارگیری درست نور در عکاسی معماری، می‌تواند به عکستان احساسات ببخشید، جزئیاتی هنری به آن اضافه کند و خطوط تصویر را تمیزتر جلوه دهد. این که شما تصمیم بگیرید قرار است چه ساعتی پروسه عکاسی را شروع کنید، روی نتیجه کارتان تاثیر بسیار زیادی دارد. پیشبینی این که خورشید در هنگام عکاسی قرار است از چه جهتی به سوژه شما بتابد، امکان کنترل میزان و زاویه تابش نور را برایتان فراهم می‌کند.

در نور کم می‌توانید آسمان را نیز به شکل قابل توجهی در کادرتان بگنجانید. تجربه ثابت کرده که نتایج کار عکاسی در معماری در غروب یا دمادم صبح، شانس بیشتری برای هنرمندانه شدن دارند، با این حال اگر فکر می‌کنید می‌توانید به کمک ایده‌هایتان تصویری هنری خلق کنید، کسی در خانه را به رویتان نبسته. برای پیدا کردن ایده‌های جدید، بهتر است وضعیت تابش نور به ساختمان را در طی یک روز، زیر نظر بگیرید.

به کارگیری فیلتر پلاریزه برای عکسبرداری از معماری بیرونی ساختمان

قیمت فیلتر پلاریزه نسبتا پایین است، به طوری که تاثیر خرید قیمت پلاریزه روی جیبتان در برابر تاثیر مثبتی که به کارگیری فیلتر پلاریزه روی عکس‌هایتان می‌گذارد ناچیز است. فیلتر پلاریزه امکان کنترل بازتاب نور را برایتان فراهم می‌کند، این بدان معنا است که اگر از فیلتر پلاریزه استفاده کنید، دیگری نیازی به سر و کله زدن با نور بازتابیده شده از پنجره‌ها نخواهید داشت. حتی اگر میزان بازتاب محیط صفر باشد، فیلتر پلاریزه می‌تواند با آبی‌تر نشان دادن آسمان در زمینه عکس، زیبایی آن را دو چندان کند. این فیلتر میزان قابل توجهی از نور طبیعی محیط را به درون لنز راه نمی‌دهد، بنابراین بهتر است که هنگام عکاسی در شب یا عکاسی معماری داخل خانه از این فیلتر استفاده نکنید.

عکسبرداری از معماری بیرونی ساختمان

در آخر باید این موضوع را به خاطر بسپارید که تصاویر هرگز عین به عین شبیه واقعیت‌ها نیستند. گاهی حین عکاسی معماری، ممکن است خطوط صاف به کار رفته در ظاهر ساختمان‌ها به شکل منحنی در تصاویر ثبت شوند. برای این که از منحنی به نظر رسیدن خطوط صاف در عکس‌ها جلوگیری کنید، می‌توانید از لنزهای tilt-shift استفاده کنید یا ترفندهای photoshop را به کار ببندید. شما همچنین می‌توانید به کمک photoshop، کنتراست تصویر را تنظیم کنید، تصاویر HDR را به هم بچسبانید و یا مرز بین آسمان و سطح را مشخص‌تر کنید.

مقاله پیشنهادی :

تكنیك هایی درباره عكاسی از معماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code