قوانین عکاسی در طبیعت برای گرفتن عکس های چشم نواز

عکس از طبیعت

عکاسی از مناظر طبیعت در هر فصل یکی از لذت‌های عکاسی می‌باشد. برخی از افراد تصور می‌کنند که برای گرفتن عکس‌های زیبا از طبیعت حتما باید درختان و گیاهان سرسبز را به کار گرفت. در صورتی که این دید کاملا نادرست است. هر منظره در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارد و برای گرفتن عکس‌های ناب تنها باید نکات و ترفندهای متفاوتی به کار بگیرید تا بتوانید عکس‌های هنرمندانه و شاهکاری داشته باشید. قوانین ثابتی برای گرفتن عکس‌های زیبا از مناظر طبیعت وجود ندارد زیرا گاها شما بیش از هر چیزی نیازمند به کارگیری خلاقیت و ایده هستید. ولی در حالت کلی می‌توان از نکات ریز و تاثیر گذاری در عکاسی استفاده نمود که زیبایی تصاویر را چندین برابر خواهند کرد.

تعدادی از مناظر مناسب برای عکاسی از طبیعت:

مورد مهمی که در هر کدام از مناظر طبیعت وجود دارد، نور است. شما باید بهترین لحظه‌ای را که نور به یک منظره می‌تابد،شناسایی کرده و عکس بگیرید. در هر کدام از مناظر زیر نقش نور بسیار کلیدی می‌باشد:

  • ابرهایی بر فراز یک تپه سرسبز همراه با کلبه‌های کوچک
  • تابش نور از میان ابرهای یک جنگل با درختان سر به فلک کشیده
  • عکس از کویر حین غروب آفتاب
  • تصویر دور از خورشید ساحل در هنگام غروب
  • تصویر از درختان و گیاهان پوشیده از برف
  • عکاسی از درختان در پاییز هزار رنگ با تلفیق نور
  • یافتن درختان و یا گیاهان خاص در یک  جنگل سرسبز
  • آبشارهای خروشان و یا آبشار یخ زده در زمستان
  • و …

عکاسی در طبیعت

با نکات عکاسی از طبیعت آشنا شوید:

1- خطوط را پیدا کنید:

مناظر مختلف حالت‌های متفاوتی دارند. از این رو درست نیست، از همه‌ی مناظر به صورت صرفا افقی و یا عمودی عکس گرفته شود. هنگام مشاهده‌ی یک منظره بهترین خط را بیابید. برای مثال لزوما خط افقی بهترین حالت برای گرفتن یک عکس زیبا از جنگل نیست و گرفتن یک عکس عمودی از درختان بلندی که خورشید از میان آنها راهی برای تابیدن پیدا کرده است می‌تواند بسیار جذاب باشد. و یا گرفتن یک عکس عمودی از آبشار شاید تنها بتواند زیبایی آبشار را نمایان سازد. ولی هنگامی که در یک افقی عکس می‌گیرید می‌توانید از مناظر کناری هم  عکس برداری کنید. بنابراین با چرخاندن دوربین و امتحان کردن و مشاهده منظره‌ها بهترین خطوط را بیابید و تصویر برداری کنید.

2- استفاده از 3 پایه:

استفاده از 3 پایه یکی از الزامات عکاسی حرفه‌ای و همینطور عکاسی از طبیعت است. با استفاده از 3 پایه می‌توانید از لرزش عکس‌های خود بکاهید و به مدت طولانی‌تر از مناظر مختلف عکس بگیرید.

3- استفاده از قانون 3/1:

این قانون در عکسبرداری از طبیعت و مناظر نقش بسیار مهمی دارد. اینکه یه عکس به دو بخش مساوی تقسیم شود آنچنان به جذابیت عکس کمک نخواهد کرد. بهتر است  یک سوم عکس منظره‌ی بالایی و دو سوم آن بخش پایینی را در بربگیرد و یا بالعکس. برای مثال عکس از یک کویر می‌تواند به این صورت باشد که 3/1 آن آسمان و خورشید و 3/2 آن را نمک‌زار تشکیل بدهد.

سخن پایانی…

یکی از قوانین مهم عکاسی به کارگیری نور مناسب در عکاسی است. سعی کنید بهترین و مناسب‌ترین نور را برای منظره‌ی خود پیدا کنید. یکی از معیارهای مهم برای گرفتن عکس‌های زیبا صبر و حوصله‌ی بالا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code