با ترفندهای عکاسی پرتره در جنگل آشنا شوید

پرتره در جنگل

همان طور که در مقاله قبلی صحبت کردیم. پرتره سبک خاصی از عکاسی است که طرفداران زیادی دارد ولی لزوما همه‌ی عکاسان در این سبک موفق نیستند. زیرا عکاسی پرتره ترفندها و نکته‌های خاص خود را دارد که با رعایت آنها می‌توانید در این سبک پیشرفت نمایید. در مقاله قبل در رابطه با چندین نکته‌ی طلایی در عکاسی پرتره صحبت کردیم و پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقاله را مطالعه نمایید. در این مقاله نیز در رابطه با ترفندها و نکات عکاسی پرتره در جنگل صحبت خواهیم نمود. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و ترفندهای خوبی را در این رابطه فرا بگیرید.

چه زمانی برای گرفتن عکس‌های پرتره در جنگل مناسب است؟

چند نکته‌ی مهم در عکاسی پرتره وجود دارد که اگر بتوانید آنها را رعایت کنید در هر زمان  و هر مکانی از جمله جنگل می‌توانید به عکاسی پرتره بپردازید.

نکته‌ی اول: رنگ بندی

مشخص کردن و انتخاب رنگ‌بندی از موارد مهم برای گرفتن عکس‌های زیبای پرتره‌ی جنگلی می‌باشد. تعیین کنید که می‌خواهید پرتره جنگلی با رنگ‌های بالا  بگیرید و یا اینکه طیف رنگی کمتری داشته باشید، و سپس نور و کادر متناسب با آن را تعیین نمایید.

نکته‌ی دوم: نورپردازی مناسب

شاید بتوان گفت مهم‌ترین نکته در عکاسی پرتره تشخیص نور مناسب برای عکاسی و همینطور تنظیم نور توسط دوربین است. فرقی ندارد که در روز آفتابی، بارانی، زمستانی و یا بادی قرار دارید، باید بتوانید بهترین حالت و میزان نور را بیابید.

عکاسی پرتره در جنگل

نکته‌ی سوم: کادر بندی مناسب

نکته‌ی مهم دیگر که مکمل نورپردازی مناسب است، انتخاب کادر صحیح برای گرفتن یک عکس پرتره جنگلی است. از آنجاییکه تمرکز اصلی عکس پرتره بر چهره انسان است. معمولا نیازی به کادری پر از شلوغی و رنگ نخواهید داشت. کادر باید به گونه‌ای انتخاب شود که پس زمینه‌ی آن تعداد رنگ‌های کمتری داشته باشد و چهره و یا اندام فرد در نقطه کانونی قرار بگیرد.

ترفندهای مهم گرفتن پرتره جنگلی:

1- پیدا کردن زاویه‌ی مناسب:

در حالت کلی جنگل یک جای شلوغ برای عکس گرفتن است. اگر بخواهید جزئیات بیشتری در عکس‌های خود داشته باشید شاید عکس از هدف اصلی خود خارج شود. از این رو بهترین زاویه برای گرفتن یک عکس پرتره جنگلی زاویه‌ای است که علاوه بر تمرکز بر روی چهره فرد بتواند زیبایی رنگ و سوژه‌های جنگل را تا حدی نمایان سازد. سعی کنید زاویه‌ای را  انتخاب نمایید که شخص در یک گوشه از تصویر قرار گرفته باشد.

2- الگوهای مناسب:

پرتره در جنگل پاییزی

شما می‌توانید الگوهایی را بیابید که به صورت تکراری هستند. برای مثال درختان یک شکل، و یا شاخه‌های در هم تنیده‌ی طولانی و بلند، برگ‌های خزان زده زرد و نارنجی و یا درختان بدون برگ و پوشیده از برف سفید.

3- عمق، نور، رنگ:

رنگ و نور و عمق در پرتره جنگلی

همانطور که در نکات بالا نیز اشاره شد. نور و رنگ از موارد مهم در عکس‌های پرتره هستند. حتی اگر بخواهید تصاویری داشته باشید که بخش‌های زیادی از آن تاریک باشد باز هم به نور (flash) احتیاج دارید. مورد بعدی رنگ بندی است. بهترین ترکیب رنگ را انتخاب کنید ولی از شلوغ کردن بیش از حد با استفاده از رنگ‌ها پرهیز کنید. یک نکته‌ای که می‌تواند در زیباسازی عکس‌های شما نقش مهمی ایفا نماید رنگ لباس است. برای مثال لباس‌هایی با رنگ گرم و روشن از جمله: قرمز، زرد، نارنجی عکس‌های شما را زیباتر می‌کنند. برای اینکه بتوانید سوژه را نمایان‌تر کنید در کادر عمق ایجاد نمایید. عمق تصویر باید به گونه‌ای باشد که بتواند برخی از جزئیات مهم تصویر را نمایش دهد.

و در پایان تعدادی تصویر پرتره جنگلی را مشاهده نمایید:

عکاسی پرتره در جنگل پرتره زمستانی در جنگا
پرتره کودک در جنگل
پرتره در جنگل
پرتره پاییزی در جنگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code