اصول عکاسی در حیات وحش

عکاسی در حیات وحش

عکاسی در حیات وحش، یکی از درآمدزاترین شاخه‌های عکاسی از طبیعت است، منتهی شرط اول کسب درآمد از این هنر بکر، تسلط به به اصول و قواعد آن است. اصلی‌ترین قاعده عکاسی در حیات وحش، توجه کافی به فاکتور صبر است. حیوانات وحشی هرکاری که دوست داشته باشند انجام می‌دهند و شما نمی‌توانید از آن‌ها درخواست کنید که به دوربین نگاه کنند، یک کار بانمک انجام دهند یا جایی بایستند که نور بهتری دارد. شما باید در مکان مناسب مستقر بمانید و آماده شکار کردن لحظه باشید. شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از عکاسان، عکاسی در حیات وحش را نوعی اتلاف وقت تلقی می‌کنند، اما باور کنید که ارزشش را دارد، هرچقدر مدت زمان بیشتری را به انتظار بنشینید، رفتار حیوانات را بهتر درک خواهید کرد و نتیجه کارتان بهتر خواهد شد.

مناسب‌ترین لنزها برای عکاسی در حیات وحش، لنزهای Telephoto هستند، بعضی وقت‌ها جابه‌جا کردن لنزهای سنگینی که مخصوص عکاسی در حیات وحش ساخته شده‌اند ممکن است کمی اذیت کننده باشد اما برای عکس گرفتن از حیوانات کوچک یا حیوانات خجالتی، مجبور به حمل لنزهای بزرگ خواهید شد. با توجه به مدت زمانی که باید به عکسبرداری اختصاص دهید و اندازه نسبتا بزرگ لنزها، بهتر است حتما از سه پایه استفاده کنید.

فضاسازی حین عکاسی در حیات وحش

در اکثر مواقع ثبت تصاویری که نماینده شخصیت حیوانات باشد، اصلی‌ترین هدف عکاسی در حیات وحش به شمار می‌رود، با این حال بهتر است گاهی نگاه وسیع‌تری به مقوله حیات وحش داشته باشید. شما باید محیط و فضایی که این حیوانات در آن زندگی می‌کنند را نیز به تصویر بکشید تا مخاطب دلیل رفتارهای مختلف حیوانات را درک کند. برای مثال زمانی که شما هنگام عکسبرداری، صرفا روی یک بوفالو تمرکز می‌کنید، مخاطب متوجه این موضوع که بوفالوها به صورت دسته جمعی و در محیط‌ های خشک زندگی می‌کنند، نمی‌شود.

یک نکته مهم

گاهی وقت‌ها بهتر است که به جای پیاده شدن از ماشین، در ماشینتان کمین کنید و منتظر فرصت برای عکسبرداری بمانید. در این صورت دیگر مجبور به تحمل وزن سنگین وسایل عکاسی نیستید. برای عکس گرفتن از حیوانات بزرگی که مشکلی با آزادانه آفتابی شدن ندارند، بهتر است از لنز 300mm f2.8 استفاده کنید و اگر با حیوانات کوچک و خجالتی سر و کار دارید، استفاده از لنز 400mm یا 600mm را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

یک بار دیگر باید خدمتتان عرض کنم که عکاسی در حیات وحش، نیازمند صبر و حوصله است، اما این موضوع نباید دلیلی برای آن باشد که اجازه دهید صبوری زیاد موجب از دست رفتن فرصت‌هایتان شود، هر کجا که فکر می‌کنید لازم است، دکمه دوربین را فشار دهید و در طول یک دوره صدها شات بگرید.

عکاسی در حیات وحش 2

هنگام عکاسی در حیات وحش، تمرکزتان را صرفا روی حیوانات بزرگ و باجذبه قرار ندهید. قطعا همه دوست دارند که عکس‌های هیجان انگیز از حیوانات بزرگ بیندازند اما باید این موضوع را بپذیرید که گاهی عکس گرفتن از دیگر شکل‌های حیات می‌تواند جذاب‌تر باشد. برای عکسبرداری از اشکال مختلف حیات، لازم نیست حتما بار و بندیل کنید و به دل جنگل بزنید، حیات در نقطه به نقطه مختصات زمین جاری است، بنابراین باید همیشه آماده به تصویر کشیدن اشکال مختلف حیات باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code