چندین نکته طلایی در عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره یکی از انواع عکاسی‌های بسیار جذاب است که معمولا تمرکز اصلی بر روی چهره انسان است. به دلیل خاص بودن این نوع عکاسی رعایت نکات اولیه و ابتدایی در عکاسی به تنهایی کافی نخواهد بود و قطعا نیازمند به کارگیری تکنیک‌های خاص خود می‌باشد.

انواع عکاسی پرتره:

  • پرتره خانوادگی

  • پرتره تمام قد

  • پرتره پرسنلی

  • پرتره هنری

  • پرتره سیاسی

  • پرتره تبلیغاتی

عکاسی زیبای پرتره

نکات عکاسی پرتره:

1-کادربندی مناسب:

یکی از موارد مهم برای گرفتن عکس‌های پرتره زاویه‌ی صورت و بدن و همین طور کادر بندی مناسب عکس است. کادرهایی که به صورت عمودی هستند برای گرفتن عکس‌های پرتره بهتر خواهند بود. معمولا تصاویر مستقیم از چهره جالب نخواهد بود و بهتر است مناسب ترین کادر برای چهره را پیدا کنید. برای این منظور کادرهای مختلف را امتحان کنید و فراموش نکنید که از قانون 3/1 استفاده نمایید.

2-انتخاب لنز مناسب:

لنزدوربین در عکاسی پرتره

اندازه‌ی لنز تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت عکس پرتره خواهد داشت. در رابطه با لنز باید بگوییم که بهتر است از لنز تله فوتو استفاده نمایید. دلیل این امر این است که در عکاسی پرتره بیشتر سعی می‌شود عکس به صورت عمودی و ترجیحا بیشترین بخش عکس را چهره فرد تشکیل دهد. لنزهای تله فوتو این امکان را فراهم می‌کنند که چهره سوژه بیشتر در دید باشد.

3- نورپردازی:

فرقی ندارد یک عکاس مبتدی باشید یا حرفه‌ای، در هر 2 صورت باید بتوانید نور مناسب برای عکاسی را تشخیص داده و اعمال کنید. نورپردازی در عکاسی پرتره یکی از الزامات است. در حالت کلی برای اینکه بتوانید یک عکس پرتره خوبی داشته باشید، باید 4 نور اصلی را بشناسید و در عکاسی خود استفاده نمایید، این 4 نور اصلی عبارتند از:

  • نور اصلی یا کلیدی (پرقدرترین نور در عکاسی پرتره)
  • نور پشت
  • نور پرکننده
  • نور پس زمینه

با شناخت این نورها و به کارگیری مناسب هر کدام از آنها قطعا عکس‌های پرتره عالی خواهید داشت.

4- ژست گرفتن برای عکس:

ژست مناسب در عکاسی پرتره

تشخیص بهترین ژست یکی از موارد بسیار مهم در عکاسی پرتره است. گاها یک تغییر حالت بسیار کوچک می‌تواند عکس را بسیار متفاوت نماید. ژست باید به گونه‌ای باشد که با استفاده از آن بتوان احساس را منتقل نمود. شما می‌توانید از حالات و ژست‌های مختلف عکاسی نمایید و سرانجام بهترین نوع آن را انتخاب کنید.

5- ترکیب بندی و به کارگیری ایده و خلاقیت:

برای اینکه یک عکس جالب داشته باشید، لازم نیست یک عکس کامل از یک فرد بگیرید.گاها عکاسی از صورت فردی که در یک سمت کادر ایستاده است و نگاه غیر مستقیم و یا متفاوت دارد، می‌تواند بسیار جالب باشد. سعی کنید فوکوس دوربین بر روی تمامی ناحیه‌های صورت نباشد بلکه تمرکز بر روی قسمت خاصی از صورت مثلا بر روی یکی از چشم‌ها جذابیت خاصی به عکس شما خواهد داد.

سخن پایانی:

در این مقاله تعدادی از نکات مهم در عکاسی پرتره بیان شد. ولی نکات تنها به این موارد محدود نمی‌شود. سعی کنید نکات جدیدتر دیگری را نیز فرا بگیرید تا بتوانید عکس‌های زیباتری را خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code