عکاسی پرتره چیست

عکاسی پرتره

عکاسی چیست ؟ 

در زبان عموم مردم به شغل عکاس، عکاسی می گویند. در معنای لغت منظور روش عکس برداری می باشد. در اصطلاح photography از دو کلمه تشکیل شده است. فوتو به معنای عکس و گرافی به معنای نگارش است. در علم و هنر می توان گفت به هنر ثبت نور و ایجاد تصویر عکاسی می گویند. عکاسی شامل بخش های مختلفی می باشد. پرتره یکی از آن ها می باشد.

معنی کلمه پرتره

معنی لغت پرتره را این گونه بیان می کنند. تصویر، مجسمه، پیکره یا نقاشی از چهره و یا بدن شخص مشخصی باشد. در واقع هر گاه هنرمند بخواهد شخصیت یک فرد و یا ماهیت آن را نشان بدهد از فن پرتره استفاده می کند.

عکاسی پرتره

با توجه به تعریف عکاسی و تعریف پرتره حتما متوجه شده اید که عکاسی پرتره چیست. عکاسی پرتره به شاخه ای از عکاسی گفته می شود که در آن عکاس از چهره و یا شخصیت افراد مختلف برای سوژه عکاسی خود استفاده می کند.

عکاسی به روش پرتره یکی از پرطرفدار ترین شاخه های عکاسی می باشد. از کسانی که تازه دوربین حرفه ای تهیه کرده اند تا افراد بسیار حرفه ای در عکاسی علاقه بسیار زیادی در این زمینه نشان داده اند. چه از دوستان و اشنایان خود عکس بگیرید چه از یک بازیگر با ژست های بسیار خاص و نور پردازی های مختلف جز دسته عکاسان پرتره حساب می شوید.

عکاسی پرتره

انواع عکاسی پرتره 

شاخه پرتره خودش انواع مختلفی دارد. که به اختصار به آن توضیح می دهیم :

پرتره تبلیغاتی : عکس هایی است که برای تبلیغات استفاده می شود. معمولا از یک شخص معروف برای معرفی یک برند استفاده می شود. به عکس هایی که در این فرایند گرفته می شود تبلیغاتی محسوب می شود.

پرتره سیاسی : از اسم آن مشخص است. عکس هایی که در آن سوژه افراد سیاسی هستند و یا افرادی که در هر ملت نماد غیرت و شهامت هستند.

پرتره پرسنلی : عکس های معمول که برای ادارات و شرکت های مختلف ارائه می شود همگی جز این دسته قرار می گیرند. (عکس های ثبت احوال، عکس های گذرنامه و پرونده های بایگانی در شرکت ها)

پرتره هنری : عکاسی که در آن از افراد مشهور و یا هنرمندان به عنوان سوژه استقاده می شود را پرتره هنری می گویند.

پرتره خانوادگی : عکس هایی که در محافل خانوادگی، جشن ها و غیره گرفته می شود را می توان جز این دسته قرار داد.

پرتره تمام قد : می تواند تمام گزینه های بالا را شامل باشد. با این تفاوت که قاب مناسب آن برای این عکس به شکل مستطیل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =