چرا باید لنز ماکرو داشته باشیم

لنز ماکرو

دلایل متعددی برای اثبات ضرورت خریداری لنز ماکرو وجود دارد، اما همه این دلایل پیرامون تیز بودن و وسعت دیافراگم این لنزها به وجود آمده‌اند. به طور کلی لنزهای ماکرو، ارزان‌تر از سایر لنزها هستند اما می‌توان ادعا کرد که هیچ کدام از لنزهای دیگر به اندازه لنزها ماکرو sharp نیستند. اگر فاصله کانونی لنزتان 2.8 باشد، کیفیت عکستان نسبتا خوب می‌شود، در فاصله کانونی 4 کیفیت عکستان عالی می‌شود و اگر لنزی با فاصله با کانونی 5.6 داشته باشید، می‌توانید خودتان را به گروه ابرقهرمانان avengers معرفی کنید. دیافراگم وسیع این لنزها، یکی از مهم‌ترین نقاط قوت لنزهای ماکرو است، به طوری که در کم‌ترین فاصله مورد نیاز برای focus، فاصله کانونی دیافراگم در حدود 5.6 خواهد بود. کاربرد لنزهای ماکرو صرفا محدود به عکسبرداری ماکرو نیست، در ادامه مقاله برخی دیگر از کاربردهای این نوع لنز را برایتان روشن می‌کنیم.

کاربرد لنز ماکرو در ورزش

لنز ماکرو کاربرد بسیار بالایی در عکاسی از صحنه‌های ورزشی دارد. به لطف لنز ماکرو، دوربینتان می‌تواند عملکرد بسیار خوبی در حالت autofocus داشته باشد، بنابراین می‌توانید با پایین نگهداشتن ISO دوربینتان، از بروز خرابی‌های MAGNETA در عکس‌هایتان جلوگیری کنید. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای از کاربرد لنز ماکرو را در عکاسی از زمین هاکی تماشا کنید. توجه داشته باشید که اگر بخواهید از بازی‌های مانند بسکتبال، هندبال، بیسبال و فوتبال عکس بیندازید، باید در ناحیه مخصوص نزدیک به زمین بازی که اصطلاحا به آن Bleachers می‌گویند حضور داشته باشید. علاوه بر هاکی، استفاده از لنز ماکرو در هنگام عکاسی از مسابقات تنیس و بسکتبال نیز بسیار کاربردی است.

کاربرد لنز ماکرو در ورزش

کاربرد لنز ماکرو در عکاسی از حیات وحش

جدای از این که شما می‌توانید به کمک لنز ماکرو تصاویر فوق‌العاده‌ای از حشرات و گل‌ها ثبت کنید، داشتن لنز ماکرو فرصت ثبت تصاویر بی‌نظیری از حسات وحش را برایتان فراهم می‌کند. لنزی که حداقل دارای مشخصات  300mm f/2.8 باشد، برای عکسبرداری از حیات وحش مناسب است، مخصوصا اگر هدفتان عکاسی از حیواناتی باشد که از آدم‌ها نمی‌ترسند. علاوه بر داشتن لنز ماکرو، به کارگیری صبر، پشتکار و آگاهی می‌تواند نتیجه کارتان را چندین برابر بهبود ببخشد.

کاربرد لنز ماکرو در عکاسی پرتره

یکی از اصلی‌ترین کاربرد‌های لنزهای ماکرو در حرفه‌ای‌تر کردن نتایج عکاسی پرتره است. وقتی که صحبت از عکس‌های پرتره و تصاویر استودیویی باشد، شفافیت و وضوحی که لنزهای ماکرو می‌توانند به عکس‌هایتان ببخشند مثال زدنی است. اگرچه شخصا ترجیح می‌دهم که تمرکزم را صرفا روی عکس‌های پرتره نگذارم و سعی کنم سراغ کشف ایده‌های جدید بروم، با این حال هر زمان که بخواهم سراغ عکاسی پرتره بروم از لنز ماکرو استفاده می‌کنم تا بتوانم جزیئات ظاهر سوژه‌ام را به بهترین شکل ثبت کنم. از آن جایی که لنزهای ماکرو عرض بیشتری از تصویر در اختیارتان قرار می‌دهد، می‌توانید هنگام روتوش عکس‌هایی که به کمک این لنزها ثبت شده‌اند، مهارت‌هایتان را به خوبی نشان مخاطب دهید.

لنزهای ماکرو و عکاسی از رویدادها

رویدادهایی مانند کنسرت‌ها یا سخرانی‌ها، از جمله عرصه‌هایی هستند که اگر به کمک لنز ماکرو تصاویرشان را ثبت کنید، نتیجه کارتان چندین درصد از حالت عادی بهتر می‌شود. شما می‌توانید به کمک لنزهای ماکرو، دوربینتان را با هر سرعتی که می‌خواهید حرکت دهید، یا وقتی وظیفه عکسبرداری از مراسم‌هایی مانند عروسی یا تولد را برعهده گرفته‌اید، با ثبت تصاویر مربوط به لحظه عمل کردن فشفشه‌ها، تصاویر بی‌نظیری خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 × 1 =