با رعایت این 6 نکته عکس‌های حرفه ای از طبیعت بگیرید

عکاسی از طبیعت

6 نکته‌ی مهم که برای عکاسی از طبیعت باید بدانید!

طبیعت همواره یکی از سوژه‌های جذاب، آرامش‌بخش و ناب برای عکاسان بوده است. بسیاری از افراد به دلیل علاقه به عکاسی از طبیعت این مهارت را آموخته‌اند. بسیاری از تصاویر ثبت شده از طبیعت بسیار زیبا و چشم‌نواز هستند، اما در میان آن‌ها، بعضی از تصاویر جذابیت خاصی دارند و در انتقال حس و الهام‌بخشی بهتر از سایر تصاویر عمل می‌کنند. می‌توانیم دلیل این موضوع را علاوه بر زیبایی منظره، مهارت عکاس بدانیم. در این مقاله نکاتی را که یک عکاس حرفه‌ای در هنگام عکاسی از طبیعت به آن‌ها توجه می‌کند، بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

نکات و تجهیزات لازم برای عکاسی از طبیعت

1- انواع لنزها

  • لنزهای واید

برای عکس‌برداری از طبیعت لنزهایی با زاویه‌ی دید باز حتما به کارتان خواهد آمد. با استفاده از لنزهای واید شما می‌توانید نمای وسیع‌تری از منظره را مورد هدف دوربین خود قرار دهید.

  • لنزهای ماکرو

این لنزها برای ثبت تصاویر بزرگ‌نمایی شده از سوژه‌ها به ویژه حشرات، گیاهان و جواهرات کاربرد دارند. تصاویری که با این لنزها خلق می‌شوند گاهی بسیار شگفت‌انگیز هستند.

مقالات پیشنهادی:

از عکاسی ماکروگرافی چه می‌دانید؟

  • سایر انواع لنزها

علاوه بر دو مورد گفته شده، لنزهای دیگری هم وجود دارند که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌های مختص به خود هستند. لنزهای خنثی، پلاریزه و تله از جمله‌ی این موارد هستند. از لنزهای پلاریزه و خنثی می‌توان برای کم کردن میزان نور (به عنوان مثال نور آسمان) استفاده کرد.

عکاسی از طبیعت با لنز ماکرو

2- فرمت RAW

فرمت پیش فرض دوربین‌ها png یا jpg می‌باشد. اما برای عکاسی از طبیعت بهتر است فرمت دوربین را روی RAW قرار دهید. فرمت RAW حجم بیشتری را در حافظه‌ی دوربین اشغال می‌کند، اما در عوض تغییرات و ویرایش‌های زیادی بر روی این فرمت ممکن خواهد بود.

3- انتخاب زمان مناسب

برای عکاسی از طبیعت باید زمان مناسبی را در نظر بگیرید. زمان مناسب با توجه به هر منطقه متفاوت است. اما در حالت کلی می‌توانیم بگوییم تغییر رنگ آسمان در زمان طلوع و غروب آفتاب صحنه‌ی فوق‌العاده‌ای را برای عکس‌برداری رقم می‌زند.

4- مهارت فنی

مانند دیگر شاخه‌های عکاسی، عکسبرداری از طبیعت هم نیاز به دانش فنی بالایی دارد. مواردی مانند تنظیم دیافراگم، نور، انتخاب زاویه‌ی مناسب، انتخاب سوژه‌های جذاب، ترکیب‌بندی و تنظیم سرعت شاتر، بخشی از مهارت لازم برای عکاسی از طبیعت هستند.

5- سه پایه

داشتن سه پایه در عکاسی از طبیعت نقش مهمی دارد. زیرا ممکن است با طولانی شدن زمان شاتر نتوان با نگه داشتن دوربین در دست، تصاویر باکیفیت و واضحی از طبیعت ثبت نمود.

عکاسی از طبیعت1

6- استفاده از تایمر یا ریموت

زمانی که شما دوربین خود را روی سه پایه قرار می‌دهید، ممکن است فشار دادن دکمه‌ی شاتر، باعث لرزش دوربین و بی‌کیفیت شدن تصاویر شود. به همین دلیل بهتر است از تایمر دوربین استفاده کنید و یا از یک شاتر ریموت کمک بگیرید.

سخن پایانی…

طبیعت مملوء از سوژه‌های ناب برای عکاسی می‌باشد. آسمان، مناظر، جنگل، دریا، کوه و … هر یک جذابیت‌ها و چالش‌های خاص خود را برای عکاسی دارند. در این مقاله 6 اصل و نکته‌ی مهم برای عکاسی از طبیعت را بیان کردیم. رعایت این اصول می‌توانند شما را در خلق آثار هنری دلپذیر و چشم‌نواز یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 × = 32