بایدها و نبایدهای عکس گرفتن از طبیعت

عکاسی از طبیعت

نکات متفاوت عکاسی از طبیعت که باید بدانید!

 

عکس گرفتن از طبیعت و زیبایی های آن به یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های عکاسی تبدیل شده است. این حوزه از هنر عکاسی نیازمند رعایت نکات خاص خود می‌باشد تا بتوان عکس‌های زیبایی از طبیعت گرفت. در این مقاله با نکاتی آشنا می‌شوید تا بتوانید عکس‌های متفاوتی از طبیعت داشته باشید.

تکنیک‌های خاص عکاسی از طبیعت:

برای اینکه بتوانید زیباترین تصاویر طبیعت را ثبت کنید نیازی به کشف سوژه‌های جدید و خاص از طبیعت ندارید. بلکه تنها نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که بتوانید واقعیت منظره‌ی موجود را با رعایت برخی نکات به تصویر بکشید. برای مثال واقعا نیازی نیست در یک طبیعت سرسبز و یا ساحل دریا، یا یک دشت پر گل باشید تا بتوانید بهترین تصاویر را ثبت کنید حتی گاها با عکاسی از درختی در زمستان که برف زیادی به زیبایی بر روی آن نشسته است، عکس متفاوتی خلق خواهید کرد. نکات زیر را در عکاسی از طبیعت رعایت کنید تا تصاویر خاصی داشته باشید:

 همیشه نیازی به ثابت ماندن نیست:

معمولا برای عکاسی‌های افقی و یا عکاسی از مناظر با ارتفاع کم از طبیعت نیاز به ثابت نگه داشتن دوربین دارید. که در این مواقع از 3 پایه استفاده می‌شود. ولی باید بگوییم که گاها نیاز به حرکت دادن دوربین دارید. برای مثال زمانی که از یک درخت بلند عکس می‌گیرید، می‌توانید دوربین خود را از بالا به پایین حرکت دهید تا بتوانید تصویر خاصی داشته باشید.

عکاس گرفتن از طبیعت

 به نور تسلط داشته باشید:

به طور کلی نور در تمامی شاخه‌های عکاسی نقش مهمی ایفا می‌کند و به هیچ وجه نمی‌توان از اهمیت نور چشم پوشی کرد. نکته‌ی مهم این است که بدانید چه زمانی نیاز به استفاده از نور طبیعی دارید و چه زمانی باید از فلاش استفاده نمایید. برای مثال زمانی که در جنگل هستید شاید استفاده از نور طبیعی در هنگام روز بهتر باشد. باید بدانید چه زمانی و از چه نوری استفاده کنید تا حد امکان بتوانید تصاویر طبیعی داشته باشید. علاوه بر نور پایه، می‌توانید از نورپردازی مستقیم و یا نورپردازی کنار استفاده کنید. در این صورت عکس‌های شما به هیچ وجه خسته کننده و یا تکراری نخواهند بود.

 استفاده از لنز مناسب:

عکس گرفتن از طبیعت با لنز مناسب

در عکاسی از طبیعت به لنزهای مختلفی نیاز است. در صورتی که می‌خواهید از طبیعت وسیع عکاسی کنید بهتر است از لنز واید استفاده نمایید تا بتوانید بازه‌ی وسیعی را در عکس خود داشته باشید. در صورتی که می‌خواهید از یک طبیعت در بازه‌ی کوچک ولی با کیفیت بالا عکس بگیرید و یا اینکه از سوژه‌ای در فاصله‌ی دور عکس بگیرید می‌توانید از لنز تله استفاده کنید. ولی اگر هدف شما عکاسی از حشرات ریز و یا سوژه‌های کوچکی همچون قطرات آب و شبنم روی گل‌ها و … باشد می‌توانید از لنزهای ماکرو استفاده کنید.

سخن پایانی:

در این مقاله 3 نکته از نکات مهم عکاسی از طبیعت بیان شد. در صورتیکه ترفندها و نکات دیگری برای عکس گرفتن از طبیعت سراغ دارید. می‌توانید از بخش نظرات، دانسته‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات پیشنهادی مرتبط:

با رعایت این 6 نکته عکس‌های حرفه ای از طبیعت بگیرید

قوانین عکاسی در طبیعت برای گرفتن عکس های چشم نواز

5 نکته کلیدی برای عکاسی از طبیعت و مناظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 2 = 20